En İyİ Gurme Risotto Yemek Kİtabi (Paperback)

En İyİ Gurme Risotto Yemek Kİtabi By Osman Gül Cover Image

En İyİ Gurme Risotto Yemek Kİtabi (Paperback)

$47.47


Special Order—Subject to Availability
(This book cannot be returned.)

Risotto'da Pirin Neden Bu Kadar nemli?


Risotto, en temel haliyle et suyunda pişirilen pirin tir. Pirin burada yıldızdır nk nişasta retir; pişirme işlemi sırasında's rekli karıştırma, nişastayı pirincin y zeyinden ovalar ve burada z nerek pişirme sıvısını koyulaştırır. Yeterli nişastaya sahip olmayan bir pirincin se ilmesi, iyi bir risottoya zg kremsi dokuya asla ulaşılamayacağı anlamına gelir.


Peki bir risotto pirincini iyi yapan şey nedir? Kısa ila orta taneli, dolgun ve y ksek amilopektin (nişasta) i eriğine sahip pirin arayın. Bu t r pirin ler aynı zamanda's rekli karıştırmaya da dayanıklıdır; son doku yumuşaktır, ancak her tanenin ortasında hafif bir iğnenme bulunur.


Risotto Pilav eşitleri


A. Carnaroli: Risotto pirincinin "kralı" veya "havyarı" olarak adlandırılan, şefler bunu harika lezzeti ve her bir tanenin şeklini koruması nedeniyle kullanmayı seviyor. Aynı zamanda en kremalı risottoyu retir ve pişirmesi daha kolay olur.

B. Arborio: Bu pirin eşidi carnaroli kadar nişastalı değildir ancak en yaygın olarak bulunanıdır. Bu orta taneli pirincin fazla pişirilmesi veya yumuşak hale gelmesi kolay olabilir, ancak dikkatli bir şekilde bakıldığında yine de harika bir risotto yapılabilir.

C. Vialone Nano: Daha kısa taneli pirin , İtalya'nın Veneto b lgesinde yetiştiriliyor ve kimyasallarla yetiştirilemiyor. Y ksek nişasta i eriğine sahiptir, carnaroli'den daha abuk pişer ve ok kremalı risotto verir.

. Baldo: Baldo pirinci, T rkiye'de yetiştirilen dolgun, ğ t lm ş, kısa taneli bir pirin tir. Taneler nişastalıdır ve ok fazla nemi emebilir, onu ok kremsi ve yumuşak yapar ve pişirildiğinde şeklini iyi korur. Baldo pirinci risotto, paella ve T rk pilavları i in m kemmel bir se imdir.

D. Cal Riso: Bu orta taneli bir pirin tir. Pişirildikten sonra hafif yumuşak ve yapışkan hale gelir; bu da onu suşi, orba veya salata gibi tahılların tutulması gereken yemekler i in ideal kılar. Calrose pirinci aynı zamanda ok hafif bir tada sahiptir; bu da şifalı bitkiler ve baharatlar gibi cesur malzemeleri kolaylıkla emebileceği anlamına gelir.

E. Maratelli: Maratelli pirinci, kuzeybatı İtalya'daki Asigliano Vercellese tarlalarından doğal olarak se ilmiş bir eşittir. Erken olgunlaşan bir eşittir ve 'yarı ince' pirin grubuna dahildir.

Product Details ISBN: 9781835644461
ISBN-10: 1835644465
Publisher: Osman Gul
Publication Date: September 20th, 2023
Pages: 330
Language: Turkish